Publikujemy prośbę-apel przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Instytutu Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, bp. Jacka Kicińskiego CMF, skierowany do wszystkich osób konsekrowanych w Polsce.

 

KOMISJA EPISKOPATU POLSKI
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

DS. INSTYTUTÓW ŻYCIA KONSEKROWANEGO I STOWARZYSZEŃ ŻYCIA APOSTOLSKIEGO

Wrocław, 12 marca 2020r.


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,


Serdecznie Was pozdrawiam, Siostry i Bracia w powołaniu zakonnym.

Obecnie przeżywamy w Kościele czas Wielkiego Postu - wyjścia z Jezusem na pustynię naszego życia. Czas ten znaczony jest pandemią koronavirusa, który niesie ze sobą potencjalne zagrożenie dla każdego człowieka, w każdej przestrzeni jego życia. Także i w naszej Ojczyźnie doświadczamy zachorowań, które sprawiają, że sytuacja staje się poważna, nie tylko z medycznego punktu widzenia. Skutki wirusa dotykają bowiem zarówno ciała, jak i ludzkiego ducha. Czyż bowiem równolegle do pandemii wirusa, nie rozszerza się pandemia strachu, która obejmuje praktycznie każde ludzkie serce?
Jako osoby konsekrowane dostosowujemy się do wszelkich wskazań państwowych i kościelnych, tak, by zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Wierzymy jednak mocno, że to Bóg jest Panem naszego życia i naszej śmierci. Stąd też zachęcam wszystkie osoby konsekrowane do większego wysiłku modlitewnego celem uproszenia zahamowania dalszej ekspansji koronavirusa w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Proszę, by w każdej naszej Wspólnocie przeznaczyć więcej czasu na adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę osobistą.
Czas Wielkiego Postu sprzyja także podejmowaniu wyrzeczeń w postaci postu i uczynków miłosierdzia zarówno co do ciała, jak i ducha. Niech i one towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Zachęcam także, zgodnie z zaleceniem Przewodniczącego KEP Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego, do częstego śpiewania suplikacji i zawierzenia wszystkich spraw Niepokalanemu Sercu Maryi, św. Józefowi i Świętym Patronom naszych Wspólnot. Z serca Wszystkim Wam błogosławię.

     + Jacek Kiciński CMF

przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego
i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP