Diecezja Siedlecka w 2018r.  obchodzi rocznicę 200-lecia istnienia. W atmosferze jubileuszowych obchodów dnia 05.05.2018r w Siedlcach miało miejsce spotkanie członkiń Instytutów Świeckich naszej diecezji.

Wzięły w nim udział panie z pięciu instytutów. Był to czas wspólnej modlitwy, cichej adoracji i refleksji.     
W wygłoszonej konferencji ks. Marek Matusik przybliżył postać Biskupa Ignacego Świrskiego, którego proces beatyfikacyjny został otwarty 24 marca 2018 roku. Podkreślił, że Ks. Biskup Ignacy Świrski był to człowiek Boży, pracowity, zawsze gotów śpieszyć z pomocą, wielki dobrodziej, heroiczny w miłości i duszpasterstwie. Warto bliżej zapoznać się ze Sługą Bożym Biskupem I. Świrskim na stronie diecezji siedleckiej, zakładka: Historia (diecezja.siedlecka.pl)
Centralne miejsce spotkania należy przyznać Eucharystii, której przewodniczył ks. bp. Kazimierz Gurda, biskup siedlecki. W homilii wybrzmiała zachęta, aby za przykładem pierwszych apostołów na modlitwie rozeznawać kierunek naszego apostolatu. To Duch Św. decydował, dokąd apostołowie mają iść. Potrzebna jest odwaga, aby sugestie Ducha Św. realizować. A czego od naszych wspólnot oczekuje  Duch Św. w tej zmieniającej się sytuacji Kościoła w Europie?    
Uczniowie Jezusa nie mogą liczyć na to, że jeśli zbliżą się do świata, to świat stanie się bardziej chrześcijański. Mamy dawać świadectwo o Prawdzie Chrystusa. Dzisiejszy świat domaga się Ewangelii. To tylko niektóre myśli
z homilii, którą  ks. Biskup zakończył wezwaniem do  Pana, aby nam wszystkim dał taką łaskę radości bycia dla Chrystusa, bycia z Chrystusem, radości służenia  i cierpienia dla Niego, znoszenia prześladowań po to, aby On Sam był poznany, aby  był Chrystus poznany, przez Chrystusa Ojciec i  Jego miłość do człowieka i aby  poznany był Duch Święty, który uświęca nas wszystkich w mądrości.    
Podlaskie danie, kawa, herbata i coś słodkiego były dobrą okazją do rozmowy przy stole, dzielenia się radościami i troskami z naszych wspólnot i poznania potrzeb lokalnego Kościoła. Wdzięczne jesteśmy naszemu Pasterzowi za ofiarowany nam czas.